Czym jest ciepły parapet?

Obecnie wiele mówi się o tzw. ciepłym montażu okien. Ma on na celu wyeliminowanie mostków termicznych, które występują na styku okna z murem. Dzięki takiemu osadzeniu stolarki okiennej zdecydowanie zwiększa się jej szczelność. Popyt na energooszczędne okna wynika dziś m.in. z treści przepisów unijnych, które jasno określają maksymalną wartość współczynnika przenikalności cieplnej dla stolarki okienno-drzwiowej w nowym budownictwie. Zakup okien o odpowiednich parametrach oraz ich prawidłowy montaż to nie wszystko. Dobrze jest także zwrócić uwagę na parapety.

Na energooszczędność okien wpływa wiele czynników. Szczególnie istotny jest współczynnik przenikalności cieplnej całego okna, który powinien być jak najniższy, ale nie tylko. W przypadku budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego należy zastosować ciepły montaż okien, np. w warstwie ocieplenia, z wykorzystaniem taśm RAL. Kolejnym sposobem na zwiększenie szczelności okien jest zastosowanie ciepłych parapetów. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Ciepły parapet

Każde okno, by spełniło swoje zadanie, powinno być doskonale uszczelnione na całym obwodzie. Mostki termiczne, czyli miejsca niekontrolowanej utraty ciepła, mogą pojawiać się np. w dolnej części okna, pod dolnym profilem ościeżnicy. By zapobiec utracie ciepła, warto zastosować właśnie ciepłe parapety. Są to profile wykonane z twardego polistyrenu ekstrudowanego (XPS) lub twardego styropianu (EPS). To na nich montuje się parapet zewnętrzny i wewnętrzny. Powinny być idealnie dopasowane do profilu ościeżnicy, dlatego najczęściej realizowane są na zamówienie. Elementy profili łączy się i mocuje do ościeża za pomocą specjalnego kleju. W przypadku ciepłego parapetu nie używa się taśm RAL paroszczelnej i paroprzepuszczalnej, jak to czyni się przy uszczelnieniu okien. Jedynie w górnej części profili ciepłego parapetu może wystąpić taśma rozprężna, która pełni rolę dodatkowego uszczelnienia styku parapetu i okna.

Kiedy warto zastosować ciepły parapet?

Osoby zainteresowane oknami energooszczędnymi przede wszystkim zwracają uwagę na ich parametry oraz prawidłowy, najlepiej ciepły montaż okien. A jednak nie tylko sama stolarka okienna jest ważne, ale właśnie również parapet. Ciepły parapet nie zawsze jest niezbędny, ale dobrze jest go zastosować w konkretnym przypadku. Specjaliści polecają zamontowanie ciepłych parapetów przede wszystkim przy osadzaniu dużych, ciężkich okien, przykładem mogą być okna PCV trzyszybowe. Kiedy osadza się taką stolarkę okienną, fachowcy zalecają pozostawienie klinów pod dolnym profilem ościeżnicy. Ich zadaniem jest m.in. ochrona pianki montażowej. Mogą one stać się mostkami termicznymi, więc by uniknąć utraty ciepła, należy zainstalować ciepłe parapety.

Zalety i wady montażu ciepłego parapetu

Ciepły montaż okien ma wiele zalet. Także zastosowanie tzw. ciepłych parapetów daje wiele korzyści właścicielom domu. Przede wszystkim jeszcze lepiej uszczelniają stolarkę okienną. Chronią zarówno przed wodą, jak i podmuchami wiatru, ale nie tylko. Profile ciepłych parapetów stanową doskonałe wsparcie dla właściwych parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Co więcej za ciepłymi parapetami przemawia łatwość ich zamontowania. Choć ciepłe parapety to wiele korzyści, nie wszyscy jednak zdecydują się na tego typu rozwiązanie. Wadą ciepłych parapetów jest bez wątpienia ich wysoka cena. Wpływ na cenę tych produktów ma z całą pewnością fakt, że trzeba je realizować na zamówienie.

Kiedy najlepiej zamontować ciepłe parapety?

Montaż okien to kwestia, którą należy rozważyć najlepiej w trakcie projektowania domu. Wówczas można najskuteczniej zaplanować wszystkie etapy instalacji stolarki okiennej. Tak samo jest w przypadku ciepłych parapetów, o których warto pomyśleć jeszcze zanim ruszy budowa domu. Także wymiana okien na nowe modele to dobry czas, by zastanowić się nad ciepłymi parapetami. Należy także mieć świadomość, że jeśli parapety właściwe zewnętrzne zostaną zamontowane później, a nie bezpośrednio po umiejscowieniu profili, wówczas należy profile zabezpieczyć przed promieniowaniem słonecznym.