Dlaczego ciepły montaż okien nazywany jest warstwowym?

Montaż okien to bardzo ważna czynność. To ona przede wszystkim decyduje o tym, czy dana stolarka okienna będzie prawidłowo funkcjonować. Nawet najlepsze okna PCV nie spełnią swojej roli energooszczędnej stolarki okiennej, jeśli nie zostaną właściwie osadzone. Obecnie specjaliści z branży okiennej polecają zastosowanie warstwowego montażu okien, zwłaszcza w przypadku nowo budowanych domków jednorodzinnych. Potocznie ten rodzaj montażu określa się „ciepłym”. Co warto o nim wiedzieć?

Współczesna stolarka okienna musi spełniać wiele wymogów. Powinna nie tylko nadawać się do budownictwa energooszczędnego, ale niejednokrotnie także pasywnego. Okna PCV charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej i atrakcyjną ceną, dlatego najczęściej wybierane są przez właścicieli domków jednorodzinnych i mieszkań. Jednak nie tylko parametry okna mówią o tym, jak bardzo szczelny będzie to produkt. Duże znaczenie ma montaż stolarki okiennej.

Czym jest warstwowy montaż okien?

Warstwowy montaż okien to inaczej tzw. ciepły montaż. Jego zadaniem jest wyeliminowanie mostków termicznych występujących na połączeniu muru z oknem, a co za tym idzie stworzenie jeszcze szczelniejszej stolarki okiennej. Ogólnie wyróżnia się kilka sposobów ciepłego montażu, ale najbardziej polecany jest właśnie montaż warstwowy, czyli montaż w oparciu o specjalne taśmy RAL. Dziś dostępne są produkty, które w łatwy i bezpieczny sposób uszczelniają stolarkę okienną, dodatkowo zwiększając trwałość całej konstrukcji.

W przypadku warstwowego montażu okien warto postawić na produkty od jednego producenta. Pozwoli to mieć pewność, że całość spełni swoje zadanie. Sama nazwa „warstwowy montaż okien” wiąże się z tym, że w montażu tym wyróżnia się trzy rodzaje warstw. Jakie to warstwy?

Warstwa ociepleniowa

To termoizolacja, która najczęściej ma postać pianki poliuretanowej PUR. Wtryskuje się ją w szczelinę między ścianą a ramą lub ościeżnicą. Nie tylko rozpręża się po wprowadzeniu w szczelinę, ale także z czasem twardnieje. By jednak pianka mogła spełnić swoje zadanie, powinna pozostać sucha i chroniona przed promieniowaniem UV.

Warstwa paroprzepuszczalna

Realizowana w oparciu o wodoodporną taśmę RAL paroprzepuszczalną, którą umieszcza się po zewnętrznej stronie okna. Jej zadaniem jest ochrona warstwy ociepleniowej przed opadami deszczu, śniegu i ogólnie wilgocią z zewnątrz. Ponadto warstwa paroprzepuszczalna musi zapewnić dyfuzję pary wodnej.

Warstwa paroszczelna

to trzecia i ostatnia warstwa w przypadku ciepłego montażu przy użyciu taśm RAL. Warstwa ta to taśma paroszczelna, która powinna znaleźć się po wewnętrznej stronie okna. Zabezpiecza ona piankę przed parą wodną i wilgocią, które mogłyby do niej trafić z wnętrza budynku.

Co daje warstwowy montaż okien?

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle warto zdecydować się na ciepły montaż okien z wykorzystaniem taśm RAL. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że jest to montaż droższy np. od montażu na samą pianę. Ponadto wymaga więcej czasu oraz zaangażowania fachowej ekipy montażowej, która ma doświadczenie w osadzaniu okien w ten sposób. Pomylenie taśm lub ich nieprawidłowe przyklejenie mogłoby być fatalne w skutkach! Mimo jednak tych wad bez wątpienia warto zapłacić nieco więcej i zapewnić sobie warstwowy montaż okien. Dlaczego?

Ciepły montaż okien na taśmy RAL to gwarancja szczelności stolarki okiennej. Im ta szczelność jest lepsza, tym okno jest bardziej energooszczędne, a więc zmniejszają się rachunki za ogrzewanie, oraz cechuje się lepszą izolacyjnością akustyczną. Warstwowy montaż okien zapewni także lepszy mikroklimat w domu, czyli optymalną temperaturę we wnętrzu budynku. Zastosowanie taśm RAL uchroni również powierzchnię wokół ramy okna przed pleśnią i grzybami.

Jeśli tylko to możliwe, warto zastosować ciepły montaż okien z wykorzystaniem taśm RAL. Dzięki nim uzyskuje się szczelność nawet dwa razy lepszą niż w przypadku użycia jedynie samej pianki. To najlepsze rozwiązanie nie tylko do domów energooszczędnych, ale przede wszystkim pasywnych.