Czy ciepły montaż okien jest niezbędny?

Budowa domu jest ściśle związana z wyborem odpowiedniej stolarki okiennej. W końcu okna to nieodłączna część każdego budynku przeznaczonego do zamieszkania. Coraz więcej osób decyduje się na zakup najpopularniejszych produktów dostępnych na rynku: są to okna plastikowe, bardzo trwałe, energooszczędne i estetyczne. Jednak temat stolarki okiennej nie kończy się wraz z zaopatrzeniem się we właściwe modele. Okna PCV trzeba przecież także zamontować. Obecnie coraz głośniej mówi się o tzw. ciepłym montażu okien. Czym jest i czy warto go zrealizować we własnym domu?

Czy montaż okien jest ważny?

Niektórym osobom może się wydawać, że jeśli zakupiły okna plastikowe o bardzo dobrej termoizolacyjności, wówczas o nic już więcej nie trzeba się martwić. W końcu to produkt jest najważniejszy. A jednak nie jest to do końca prawda! Tak samo jak wybór właściwej stolarki okiennej, tak samo istotny jest jej montaż. Co z tego, jeśli zakupi się najlepsze modele okien, które jednak zostaną niepoprawnie osadzone. W takim wypadku stracą swoje właściwości. W związku z tym montaż okien zawsze powinien być realizowany przez sprawdzonych i doświadczonych fachowców. To najlepszy sposób, by uniknąć błędów i otrzymać takie okna plastikowe, które będą służyły latami.

Czym jest ciepły montaż okien?

Wyróżnia się dwa rodzaje montażu okien, tzw. standardowy i ciepły. Ten drugi zyskuje coraz większą popularność, głównie dlatego, że obecnie stawia się na budownictwo energooszczędne. Ciepły montaż okien wykonuje się zazwyczaj albo z wykorzystaniem taśm RAL i pianki termoizolacyjnej PUR, albo w warstwie ocieplenia. Istnieje także możliwość zastosowania samej pianki – jest to ochrona podstawowa, najtańsza. Jednak przede wszystkim w nowych budynkach poleca się dwie pozostałe metody.

Gdy montuje się okna plastikowe z wykorzystaniem taśm RAL, wówczas okna kotwi się do muru, a szczeliny powstałe między ścianą o ościeżnicą wypełnia pianką poliuretanową. Jest to doskonały materiał do tego zadania: dobrze izoluje, jest odporny na wilgoć, nie starzeje się. Dodatkowo pianę zabezpiecza się właśnie taśmami – paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz. Dzięki temu do piany nie przedostaje się ani wilgoć z wnętrza domu, ani też deszcz, śnieg czy promienie słoneczne z zewnątrz. Natomiast w drugim rozwiązaniu okna PCV montuje się poza płaszczyzną ściany i wsuwa w warstwę ocieplenia. Ponieważ okna plastikowe są dość ciężkie, muszą zostać odpowiednio umocowane – zazwyczaj używa się do tego konsol.

Dlaczego warto zastosować ciepły montaż okien?

Ponieważ ciepły montaż okien wymaga wiedzy, precyzji i większej ilości czasu, wielu inwestorów czy właścicieli domków jednorodzinnych zastanawia się, czy warto z niego skorzystać. Bez wątpienia ciepły montaż na wiele zalet. Tak zamontowane okna plastikowe są o wiele szczelniejsze niż okna zamontowane w sposób standardowy. Przekłada się to na niższe rachunki za energię cieplną w trakcie sezonu grzewczego. Co więcej dzięki szczelniejszym oknom we wnętrzu domu panuje przyjemniejszy mikroklimat, który sprzyja dobremu samopoczuciu domowników. Nie trzeba też martwić się o to, że pojawi się pleśń czy grzyb w okolicy stolarki okiennej.

Czy ciepły montaż okien jest zawsze konieczny?

Ciepły montaż okien, choć droższy od standardowego, na pewno przyniesie wiele korzyści domownikom. Jednak nie zawsze jest konieczny. Jeśli montuje się okna plastikowe w garażu, domku letniskowym, piwnicy czy starym budynku nie trzeba się na niego decydować. W takich miejscach nawet nie ma potrzeby instalowania okien bardzo szczelnych. Ciepły montaż okien to przede wszystkim rozwiązanie do domów pasywnych i energooszczędnych, w których dąży się do uzyskania jak najniższego zapotrzebowania na energię.

„Ciepłe” okna PCV mogą być nawet dwa razy szczelniejsze od okien zamontowanych tradycyjnie. Doskonale eliminują mostki termiczne, więc nie trzeba obawiać się, że zimno czy wilgoć będą przedostawać się przez stolarkę okienną do wnętrza domu. To doskonała inwestycja w przypadku nowego budownictwa, która skutecznie ogranicza koszty ogrzewania.