Dlaczego energooszczędne okna w domu są tak ważne?

Wybór właściwych okien do domu nie jest łatwym zadaniem. By mieć pewność, że dobierze się najlepsze produkty, warto przede wszystkim przeanalizować energooszczędność stolarki okiennej. Jest to kwestia szczególnie ważna w nowym budownictwie, dla którego obowiązują normy określone w przepisach unijnych. Co jakiś czas normy te są coraz bardziej zaostrzane, np. w 2021 roku nastąpi ich kolejna aktualizacja. Wysokiej jakości okna energooszczędne to bez wątpienia spory wydatek, ale warto go ponieść. Taka stolarka okienna nie tylko posłuży latami, ale również przyniesie wiele korzyści użytkownikom.

Jakie okna energooszczędne wybrać?

Jeśli ktoś poszukuje okien energooszczędnych w dobrej cenie, powinien zainteresować się plastikową stolarką okienną. Okna PCV mogą kojarzyć się wyłącznie z niezbyt eleganckimi produktami o białych ramach, ale to już przeszłość! Dziś okna plastikowe to produkty wyjątkowo estetyczne, dostępne we wszystkich wymiarach, kolorach i kształtach, a do tego mogą posiadać funkcjonalne dodatki oraz są bardzo łatwe w konserwacji. Jednak główną zaletą okien PCV jest ich duża szczelność.

Jak sprawdzić, czy okno PCV jest energooszczędne?  

Okna plastikowe są obecnie bardzo popularne, dlatego producenci prześcigają się w zachwalaniu swoich produktów. Najczęściej mówią właśnie o ich wysokiej energooszczędności. Jednak o tym, czy dane okno jest energooszczędne, najlepiej przekonać się samemu. Wystarczy poznać współczynnik przenikalności cieplnej całego okna (Uw) dla konkretnych modeli. Zasada jest bardzo prosta: im ten współczynnik jest niższy, tym okno jest bardziej energooszczędne. Warto zwracać uwagę na to, jaki współczynnik podawany jest przez producenta: czasami zamiast współczynnika dla całego okna podaje on współczynnik jedynie pakietu szybowego, który z reguły jest niższy, więc może skuteczniej zachęcić do zakupu danej stolarki okiennej.

Co dają energooszczędne okna?

Wiele osób może się zastanawiać, czy aby na pewno warto zamontować w domu okna energooszczędne. W końcu im parametry takich okien są bardziej wyśrubowane, tym stolarka okienna staje się droższa. Bez wątpienia warto jednak zainwestować w dobre okna plastikowe o współczynniku przenikalności cieplnej wynoszącym 0,9 W/(m2*K) lub mniej. Jakie korzyści daje zastosowanie właśnie takich okien?

  1. Ograniczenie wydatków na ogrzewanie – im okno jest bardziej szczelne, tym ucieka z domu mniej ciepła. W związku z tym obniżają się w zimie rachunki za ogrzewanie.
  2. Lepszy mikroklimat w domu – okna energooszczędne oznaczają także lepsze samopoczucie domowników. Szczelne okna PCV pozwalają utrzymać optymalną temperaturę w domu, zarówno w zimie, jak i w lecie.
  3. Dbanie o środowisko naturalne – okna energooszczędne to produkt dla osób żyjących w stylu eko. Ze względu na to, że zmniejsza się zużycie energii w domu, jednocześnie do atmosfery dostaje się mniej zanieczyszczeń.

Okna nie mogą być zbyt szczelne!

Niektóre energooszczędne okna plastikowe są tak szczelne, że mogą zaburzać wymianę powietrza w domu. Jest to niepożądana sytuacja, gdyż nie tylko może powodować parowanie okien, ale także może doprowadzić do pojawienia się pleśni czy grzybów w domu. By temu zapobiec, warto zamontować w oknach nawiewniki, najlepiej automatyczne. Dobrym rozwiązaniem będą także okna PCV z regulowanym, stopniowanym uchyłem lub funkcją mikrowentylacji. Wówczas należy samodzielnie pamiętać o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń.

Jak montować okna energooszczędne?

By energooszczędne okna plastikowe spełniły swoje zadanie, należy je odpowiednio zainstalować. Montaż okien powinno się powierzyć sprawdzonej ekipie montażowej. Doskonałym rozwiązaniem będzie tzw. ciepły montaż okien, czyli taki z wykorzystaniem pianki PUR (poliuretanowej) oraz taśm RAL – paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Okna PCV można także zamontować w warstwie ocieplenia. Tego rodzaju montaż wymaga sporo precyzji oraz wiedzy, dlatego nie warto realizować go z pomocą pseudo-fachowców, którzy z pewnością będą tańsi, ale także mogą doprowadzić do poważnych szkód.

Dodaj komentarz