Czy serwis okien PCV jest konieczny?

Wielu osobom może się wydawać, że montaż okien w domu to ostatni etap ich zainteresowania stolarką okienną. A jednak nie jest to prawda. O okna plastikowe należy dbać, choć na szczęście ich konserwacja nie jest trudnym zadaniem. Mycie plastikowej stolarki okiennej powinno się odbywać regularnie przynajmniej dwa razy w roku i wystarczy do tego woda z płynem do naczyń lub mydłem i miękka ścierka. Umycie samej ramy to nie wszystko, bowiem warto także wyczyścić uszczelki. Czy na tym kończy się pielęgnacja okien? Zdecydowanie nie!

Okna PCV w domu nie tylko służą jako produkt do wpuszczania naturalnego światła do wnętrz. Dzięki nim ma się także kontakt ze światem zewnętrznym, a ponadto służą do wietrzenia pomieszczeń. Bardzo ważne jest to, aby okna w domu były szczelne. Ta cecha okien pozwala na to, by w budynku panowała optymalna temperatura i wilgotność, zarówno w zimie, jak i w lecie. Nikogo więc nie dziwi fakt, że dziś największą popularnością cieszą się okna plastikowe. Są to produkty wyjątkowo szczelne, a do tego estetyczne, trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak wraz z upływem czasu może się okazać, że okna PCV przestały spełniać swoje zadanie. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Dlaczego serwisowanie okien jest ważne?

Kiedy kupuje się nową stolarkę okienną i następuje montaż okien, niewiele osób myśli o tym, jak produkty te będą funkcjonować za kilka lat. Początkowo przecież z oknami nigdy nie ma problemów, chyba że wykryje się w nich jakieś wady konstrukcyjne. Z reguły jednak nowe okna PCV działają bez zarzutu. Jednak nie musi być tak cały czas. Okna to te elementy domu, z których korzysta się często, choćby poprzez ich ciągłe otwieranie i zamykanie. Codzienna eksploatacja stolarki okiennej prowadzi do jej stopniowego zużycia. Co więcej, może wręcz zmniejszyć szczelność okien! Niestety jest to naturalny proces, którego nie da się w pełni uniknąć. Dlatego serwisowanie jest tak ważne – to doskonały sposób, by zapobiec problemom z oknami i wydłużyć ich żywotność.

Jakich problemów z oknami można uniknąć dzięki serwisowaniu?

Najczęściej właściciele domów jednorodzinnych czy mieszkań decydują się na serwis okien, kiedy jest już za późno, tzn. okna już przestały funkcjonować prawidłowo. Okna plastikowe bez wątpienia są trwałe, ale nawet taka stolarka okienna z czasem traci swoje właściwości. W końcu na okna PCV działają różne siły, od tych związanych z manewrowaniem skrzydłem okna na co dzień, po czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr czy deszcz. Przede wszystkim warto pamiętać, że im dłużej zwleka się z zawołaniem fachowców, tym trudniej będzie usunąć usterkę. Jeśli natomiast zadba się o systematyczne serwisowanie okien, wówczas można uniknąć np. kłopotów z otwieraniem i zamykaniem okien, w tym także problemów z dokręcaniem klamki. Serwisowanie pozwoli także otrzymać okna bardziej szczelne, które skuteczniej zabezpieczą wnętrze domu przed zimnem.

Jakie działania powinny być wykonane podczas serwisowania?

Serwisowane okna PCV powinny być poddane dogłębnej kontroli. Przede wszystkim podczas serwisu powinna zostać sprawdzona szczelność okna. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie przeglądu powinny przyjrzeć się m.in. stanowi okuć, uszczelek, szyb czy klamek. Kolejny etap serwisu to już konkretne czynności, wykonywane w zależności od tego, jakie występują problemy w danej stolarce okiennej. W trakcie serwisowania okien może np. dojść do regulacji okuć, wymiany uszczelek, naoliwienia mechanizmów, zamontowania doposażenia (nawiewników, zatrzasków balkonowych itp.).

Komu zlecić serwisowanie okien?

Serwisowanie okien plastikowych bez wątpienia może uchronić przed poważnymi awariami stolarki okiennej. W związku z tym te działania profilaktyczne warto powierzyć sprawdzonej, profesjonalnej firmie, najlepiej takiej z wieloletnim doświadczeniem. Wówczas ma się pewność, że prowadzone przez taką ekipę czynności przyniosą wymierne korzyści.

Serwis okien PCV to dziś konieczność. Choć wiąże się z wydatkami, warto je ponieść, by dłużej cieszyć się sprawnymi, szczelnymi oknami, których przez wiele lat nie trzeba będzie wymieniać na nowe modele.