Najczęstsze błędy przy ciepłym montażu okien

Ciepły montaż okien staje się obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem. Fakt ten nie dziwi, gdyż w nowym budownictwie stawia się na energooszczędność. Okna zawsze będą słabym punktem domu, czyli powierzchnią, przez którą ucieka najwięcej ciepła. W związku z tym zakup odpowiedniej stolarki okiennej jest sporym wyzwaniem. Najpierw należy wybrać rodzaj okien. Obecnie najlepiej sprzedają się okna PCV, które charakteryzują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi, a przy tym dostępne są w atrakcyjnych cenach. By w pełni skorzystać z właściwości okien energooszczędnych, warto zastosować tzw. ciepły montaż okien. Jakie błędy mogą zostać popełnione przy tego typu montażu?

Błąd 1 – Zatrudnienie niesprawdzonej ekipy montażowej

Podczas wyboru okien wiele osób zwraca uwagę na ich producenta. Najlepiej zdecydować się na produkty, np. nowoczesne okna PCV, od doświadczonych i renomowanych firm. Podobnie jest w przypadku montażu stolarki okiennej, którą powinno się powierzyć specjalistom z branży okiennej. Jest to szczególnie ważne, jeśli ktoś decyduje się na ciepły montaż okien. Prace przy takim montażu wymagają wiedzy i precyzji, dlatego przypadkowi pseudo-fachowcy bez wątpienia mogliby zaproponować niższą cenę za osadzenie okna, ale ich zatrudnienie może oznaczać poważne szkody, np. uzyskanie nieszczelnych okien.

Błąd 2 – Niedopasowanie wymiaru okien do otworu okiennego

Błędy w pomiarach mogą się zdarzyć, co z kolei może prowadzić do wyprodukowania niedopasowanych okien. Jest to przede wszystkim duże obciążenie dla domowego budżetu, gdyż w takim przypadku trzeba zamówić nową stolarkę okienną. Nie tylko wiąże się to z wydaniem dodatkowych pieniędzy, ale oznacza również stratę czasu, gdyż na nowe okna można czekać nawet kilka tygodni. Dlatego pomiarów nie powinno się wykonywać samodzielnie! Najlepiej zostawić to fachowcom pracującym dla producenta okien, od którego kupuje się stolarkę okienną. Warto także mieć świadomość, że zamontowanie niedopasowanych okien może mieć poważne konsekwencje, np. osadzenie zbyt dużego okna nie pozwoli na poprawną aplikację pianki poliuretanowej. Montaż okien zbyt małych będzie natomiast niezwykle trudny i może oznaczać pojawienie się mostków termicznych.

Błąd 3 – Pomylenie taśm RAL przy warstwowym montażu okien

Ciepły montaż okien można zrealizować z wykorzystaniem taśm RAL. Taki montaż nazywa się warstwowym, gdyż występują w nim trzy warstwy: termoizolacja w postaci pianki poliuretanowej, taśma paroprzepuszczalna po zewnętrznej stronie okna i taśma paroszczelna po stronie wewnętrznej. Taśmy należy odpowiednio przykleić i docisnąć najlepiej specjalnym wałkiem, by spełniły swoje zadanie. Bardzo ważne jest to, aby nie doszło do pomyłki i umieszczenia taśmy paroszczelnej po stronie zewnętrznej, a paroprzepuszczalnej po stronie wewnętrznej. Wówczas dochodzi do zablokowania dyfuzji pary wodnej. Konsekwencją może być pojawienie się w domu niekorzystnych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Błąd 4 – Użycie nieodpowiedniej ilości pianki termoizolacyjnej

Ciepły montaż okien opiera się o użycie właściwego materiału termoizolacyjnego. Zwykle jest to pianka poliuretanowa PUR, którą wtryskuje się w szczeliny. Jednak nie tylko rodzaj materiału jest ważny, liczy się bowiem również jego ilość. Jeśli pianki poliuretanowej będzie zbyt mało, wówczas pojawią się miejsca pozbawione uszczelniania, przez które będzie uciekać ciepło. Niewskazane jest także użycie zbyt dużej ilości pianki. Materiał ten rozpręża się, więc może nawet doprowadzić do zdeformowania profilu okiennego. Dobrze jest także pamiętać, że piankę należy nanosić, kiedy temperatura na dworze jest dodatnia.

Błąd 5 – Nieprawidłowe przygotowanie powierzchni ościeży

Ciepły montaż okien, by był efektywny, wiąże się także z prawidłowym przygotowaniem ościeża. Jego powierzchnia powinna być odpowiednio oczyszczona i wygładzona, nie mogą na niej znajdować się nierówności. Z ościeży trzeba pozbyć się pyłu i gruzu. Jeśli ma miejsce wymiana okien na nowe, wówczas niezbędne jest również skuteczne usunięcie starego materiału izolacyjnego.