Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia

Obecnie wiele uwagi poświęca się energooszczędności budynków. Ma na to wpływ chociażby Unia Europejska, która ciągle zaostrza przepisy np. dotyczące maksymalnej wartości współczynnika przenikalności cieplnej stolarki okienno-drzwiowej. By uzyskać jak najlepszą szczelność okien, należy zadbać nie tylko o wybór właściwych produktów, ale także o ich prawidłowy montaż. O to, by okna zostały odpowiednio osadzone, powinna zadbać sprawdzona ekipa montażowa. Najlepiej zdecydować się na tzw. ciepły montaż okien. Może on być zrealizowany na kilka sposobów. Jednym z nich jest montaż okien w warstwie ocieplenia.

Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia nie jest mocno rozpowszechniony w Polsce, a jednak dobrze jest zwrócić na niego uwagę. To idealne rozwiązanie do domów doskonale ocieplonych warstwą wełny lub styropianu o grubości większej niż 20 cm. By mieć pewność, że okno zostanie prawidłowo osadzone, najlepiej poprosić o pomoc przy wyborze wykonawcy producenta okien, który oferuje stolarkę okienną do montażu w warstwie ocieplenia. W końcu nikt nie chciałby wydać sporej kwoty na okna PCV lub aluminiowe, które oferują wyśrubowane parametry techniczne, a jednak ostatecznie nie spełnią oczekiwań ze względu na wadliwą instalację.

Na czym polega ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia?

O ciepłym montażu stolarki okiennej słychać wiele, a jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że może on być zrealizowany na wiele sposobów. Podstawowym rodzajem ciepłego montażu okien jest montaż w oparciu jedynie o pianę. Jednak w niektórych przypadkach dobrze jest zainteresować się ciepłym montażem stolarki okiennej w warstwie ocieplenia. Okno jest wówczas montowane poza płaszczyzną ściany konstrukcyjnej i wsuwane w warstwę ocieplenia. Ponieważ okno nieco „wystaje” poza mur, należy zadbać o jego prawidłowe mocowanie. Stolarka okienna jest dość ciężka, więc trwałe i stabilne mocowanie jest niezbędne.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów do mocowania okien montowanych w warstwie ocieplenia. Niektóre są naprawdę proste i szybkie w instalacji. Wszystko zależy od producenta, od jakiego pochodzi dany produkt. Przede wszystkim jednak w takim przypadku korzysta się ze specjalnych konsol wsporczych, których zadaniem jest mechaniczne połączenie okien z murem. To właśnie konsole przenoszą na mur obciążenia wynikające z wagi okna czy np. wiatru, który napiera na stolarkę okienną. Wybór właściwych konsol zależy od wielu czynników, np. materiału, z jakiego zostały wykonane mury. By mieć pewność, że konkretne konsole spełnią swoje zadanie, warto poprosić o pomoc specjalistów z branży. To oni dobiorą najlepsze produkty, które zagwarantują stabilność stolarki okiennej.

Co jest ważne w przypadku montażu okien w warstwie ocieplenia?

By ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia okazał się efektywny, należy dobrze zaplanować jego przeprowadzenie. Fachowa ekipa montażowa powinna doskonale zdawać sobie z tego sprawę. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie otworu okiennego. Nie bez znaczenia jest także właściwy dobór i poprawne wykonanie zarówno samego mechanicznego połączenia okna z murem, jak i uszczelnienia termoizolacyjnego.

Dlaczego warto zastosować ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia?

Każdy ciepły montaż okien to zwiększenie szczelności stolarki okiennej. Jest to szczególnie ważne w budownictwie energooszczędnych i pasywnym. Ciepłe okna to gwarancja lepszego mikroklimatu w domu i niższych rachunków za ogrzewanie, ponieważ zostają wyeliminowane mostki termiczne powstające na styku okna z murem. Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia wpływa także na zmniejszenie głębokości wnęki okiennej.

Dziś największą popularnością cieszą się okna PCV, ponieważ to one oferują najlepsze parametry techniczne, w tym niski współczynnik przenikalności cieplnej. Bardzo ważny jest ich prawidłowy montaż. W domach dobrze ocieplonych poleca się tzw. ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia przy wykorzystaniu konsol, profili klejonych do muru lub innych systemów. Taki montaż doskonale sprawdzi się w budownictwie pasywnym.