Na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien?

Stolarka okienna nie zawsze spełnia swoje zadanie. Jeśli okazuje się, że w domu w zimie jest nieprzyjemnie chłodno, a w lecie pomieszczenia się zbytnio nagrzewają, są to sygnały, że zamontowane w domu okna przestały być szczelne. Nie zawsze oznacza to, że okna od razu należy wymienić. Niekiedy wystarczy jedynie wyregulować okucia. Jeśli jednak wykonanie tej czynności nie daje rezultatów, wówczas dobrze jest zastanowić się nad wymianą okien na nowsze, bardziej energooszczędne modele.

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których wymienia się okna na nowe. Najczęściej do wymiany stolarki okiennej dochodzi podczas termomodernizacji starych budynków, ale nie tylko. Niekiedy wymiana okien jest niezbędna np. z powodu zniszczeń dokonanych przez włamywaczy. Bez względu jednak na przyczynę konieczności wymiany okien na nowe modele, zawsze należy dobrze przemyśleć kilka kwestii.

Jakie okna wybrać?

Osoby zmuszone do wymiany okien w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu przede wszystkim zastanawiają się nad odpowiednim rodzajem stolarki okiennej. Do wyboru jest mnóstwo modeli okien, jednak przede wszystkim poleca się okna PCV. Dlaczego? Ta stolarka okienna dostępna jest w atrakcyjnej cenie, a do tego charakteryzuje się doskonałymi parametrami: ma niski współczynnik przenikalności cieplnej i dobrą izolacyjność akustyczną. Ponadto okna PCVłatwe w konserwacji i nie wymagają żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Co jest ważne przy wymianie okien?

Zakup nowych okien to czasem spora inwestycja. Nie warto więc podejmować decyzji pochopnie. Okna będą służyły przez lata, dlatego ich odpowiedni wybór jest tak ważny. Na co należy koniecznie zwrócić uwagę, gdy dochodzi do wymiany okien na nowe produkty?

Producent okien

Bez wątpienia dobrze jest wybrać okna od cenionego i doświadczonego producenta. Ma się wówczas pewność, że otrzymuje się stolarką okienną wysokiej jakości, solidnie wykonaną. Sprawdzony producent zapewni także, że w razie problemów okna będzie można reklamować, a ponadto dostarczy klientom wszystkie niezbędne certyfikaty i inne dokumenty.

Współczynnik przenikalności cieplnej całego okna

To on jest w głównej mierze wyznacznikiem energooszczędności okien. Powinien być jak najniższy. Niekiedy producenci specjalnie podają np. współczynnik przenikalności cieplnej pakietu szybowego zamiast całego okna. Jest on z reguły niższy, dlatego bardziej przyciąga klientów. Należy dlatego zwracać szczególną uwagę na podawane przez sprzedawców parametry.

Współczynnik izolacyjności akustycznej

Ten parametr jest szczególnie ważny dla osób, które mieszkają w budynkach usytuowanych blisko ruchliwej ulicy, fabryki, stacji kolejowej czy innego hałaśliwego miejsca. Im wyższy współczynnik izolacyjności akustycznej, tym okno lepiej tłumi dźwięki z zewnątrz. Okna dźwiękoszczelne nie będą potrzebne np. w domach jednorodzinnych zlokalizowanych z dala od innych zabudowań.

Poprawna wentylacja

Bardzo ważne jest także zapewnienie w domu właściwej wentylacji. Odpowiednia wymiana powietrza w budynku pozwoli uniknąć np. pojawienia się grzybów i pleśni na ścianach. By zapewnić wentylację, warto nie tylko zdecydować się na okna PCV ze stopniowanym uchyłem, ale także modele wyposażone w nawiewniki, najlepiej automatyczne.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Nie może ich zabraknąć w domu jednorodzinnym, ale i w mieszkaniach zlokalizowanych na niskich piętrach. Pozwolą skutecznie zniechęcić włamywacza do prób sforsowania stolarki okiennej. Zabezpieczenia te mogą mieć postać specjalnych zaczepów czy klamek z kluczykiem.

Wymiana okien na nowe produkty to niełatwe zadanie. Montaż okien należy powierzyć sprawdzonej ekipie fachowców. Przy wymianie stolarki okiennej przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by nowe okno pasowało pod względem wymiarów do otworu okiennego. Co więcej liczą się także takie drobne elementy jak uszczelki czy okucia. Bardzo istotny jest sposób otwierania okien, ale i ich estetyka, by ładnie harmonizowały z całą resztą budynku, np. pasowały do koloru elewacji.