Dlaczego warto wymienić okna na nowe?

Bez wątpienia zakup okien do domu to inwestycja na lata. W związku z tym warto zaopatrywać się w wysokiej jakości produkty o długim okresie gwarancji, np. nowoczesne okna PCV. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku wymiany okien na nowe modele, np. w starym budownictwie. Także w domkach jednorodzinnych może dojść do sytuacji, kiedy wymiana okien jest konieczna. Jakie są najczęstsze powody wymiany okien? Kiedy najlepiej przeprowadzić prace? Jakie korzyści daje wymiana okien na nowe produkty?

Wymiana okien w domku jednorodzinnym czy mieszkaniu to niełatwe zadanie. Dlatego zawsze należy je powierzać sprawdzonej ekipie montażowej. Nawet jeśli zakupi się nowe okna PCV, drewniane czy aluminiowe, ich doskonałe parametry mogą w ogóle nie zostać wykorzystane. Montaż okien ma ogromny wpływ na to, jak sprawuje się stolarka okienna i czy w ogóle spełnia swoją rolę. Nikt przecież nie chciałby kupić nowych okien, a w ostatecznym rozrachunku otrzymać produkt, który w ogóle nie różni się od zainstalowanego wcześniej.

Najczęstsze przyczyny wymiany okien

Wymiana okien na nowe modele przede wszystkim jest spowodowana ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Okna w miarę upływu czasu po prostu najczęściej tracą swoją szczelność, dlatego w starym budownictwie wymiana wiekowych okien to konieczność. Wady konstrukcyjne stolarki okiennej także są powodem wymiany okien na nowe, np. sygnałem, że okno nie jest w pełni sprawne, jest skraplanie się pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego. Okna wymienia się również w sytuacji, gdy zostały zniszczone. Może się wydawać, że takie zdarzenie jest mało prawdopodobne, a tak naprawdę wystarczy, że okno postanowi sforsować włamywacz. Jeśli użyje narzędzi, może wyrządzić szkody, po których użytkowanie stolarki okiennej będzie niemożliwe.

Kiedy wymieniać okna?

Jeśli wymiana okien jest niezbędna, należy zastanowić się, kiedy najlepiej sprowadzić fachowców. Bez wątpienia demontaż starej lub zniszczonej stolarki okiennej i montaż nowej dobrze jest przeprowadzać w okresie wiosennym lub letnim. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, np. minusowa lub bliska zeru stopni Celsjusza w zimie, wówczas użyta przy montażu okien pianka nie spełni swojej funkcji. Ponadto prace związane z wymianą okien mogą potrwać nawet kilka dni, co w zimie mogłoby oznaczać zbytnie wyziębienie domku jednorodzinnego czy mieszkania. Deszcz także nie jest wskazany podczas prac, ponieważ mogłoby dojść do przemoknięcia materiałów niezbędnych do prawidłowego zamontowania okien. Warto także pamiętać, że od zamówienia stolarki okiennej do jej wyprodukowania i przewiezienia na miejsce, może potrwać nawet kilka tygodni, dlatego złożyć zamówienie można wcześniej, gdy pogoda nie jest jeszcze sprzyjająca.

Korzyści wynikające z wymiany okien

Przy wymianie okien, która jest dość kosztownym wydatkiem, wiele osób ma wątpliwości, czy aby na pewno jej przeprowadzenie jest konieczne. Okna warto wymienić na nowe produkty z kilku powodów. Co można do nich zaliczyć?

Lepsza jakość

Nowe okna zawsze będą produktami nowocześniejszymi. Dziś stolarka okienna, zwłaszcza okna PCV, jest bardzo trwała, odporna na wilgoć i łatwa w konserwacji. Ponadto stanowi doskonałą barierę przed hałasami z zewnątrz.

Niższe rachunki za ogrzewanie

Współczesne okna to produkty wyjątkowo szczelne, o doskonałych parametrach, np. niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Dzięki niskiemu Uw okna lepiej radzą sobie z zapewnieniem optymalnego mikroklimatu w domu, który wpływa na samopoczucie domowników. Szczelne okna to także gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie.

Estetyka

Niekiedy wymiana okien jest związana wyłącznie z ich wyglądem. Nowoczesne okna to szeroki wybór kolorów, oklein, kształtów i okuć.

Wymiana okien daje wiele korzyści, jednak nie zawsze jest konieczna. Czasami nieszczelność okien może wynikać, np. z nie wyregulowania okuć, a ich parowanie z braku prawidłowej wentylacji w domu. By mieć pewność, że stolarka okienna wymaga wymiany, warto skonsultować się z fachowcami z branży okiennej. Specjaliści dokładnie sprawdzą stolarkę okienną i dadzą jednoznaczną odpowiedź, jakie prace należy wykonać.