Zalety i wady ciepłego montażu okien

Sam zakup okien do domu jednorodzinnego czy mieszkania to nie wszystko. By w pełni wykorzystać parametry współczesnej stolarki okiennej, musi ona być także prawidłowo osadzona w otworze okiennym. Okna PCV, dziś najbardziej popularne, wykazują doskonałą termoizolacyjność, jednak jeśli ich montaż powierzy się niesprawdzonej ekipie, wówczas uzyska się stolarkę okienną, która nie spełni swojego zadania, a wręcz przeciwnie – może doprowadzić do zwiększenia rachunków za ogrzewanie czy po prostu obniżenia komfortu cieplnego w budynku. By zapobiec takiej sytuacji, dobrze jest nie tylko zatrudnić fachowców z branży, ale także zdecydować się na tzw. ciepły montaż okien.

Okna to bardzo ważna część budynku. To przez stolarkę okienną ucieka z wnętrza domu najwięcej ciepła, więc nie warto na tych produktach oszczędzać. Ale sam koszt zakupu okien to dopiero początek, gdyż trzeba też zapłacić za montaż stolarki okiennej. Obecnie coraz więcej mówi się o tzw. ciepłym montażu okien, który określa się jako najbardziej skuteczny. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien można zrealizować na kilka sposobów. Wybór optymalnej metody zależy albo od inwestora, albo od właściciela domu jednorodzinnego czy mieszkania, a także od rodzaju ściany. Przede wszystkim duże znaczenie ma cena, ale nie powinna być ona ostatecznym wyznacznikiem – w końcu im okno będzie lepiej zamontowane, tym także szczelniejsze i w dużym stopniu wpłynie na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Najbardziej podstawową opcją jest montaż okien na pianę. Dostępne są także: ciepły montaż na taśmach RAL czy w warstwie ocieplenia. Tak naprawdę to tę ostatnią możliwość powinno się nazywać ciepłym montażem okien, gdyż ta nazwa jest najbardziej adekwatna. Rekomendujemy jednak montaż na taśmach RAL, czyli tzw. montaż warstwowy.

Warstwowy montaż okien polega na użyciu pianki termoizolacyjnej PUR, która następnie jest zabezpieczona za pomocą specjalnych taśm, zwanych także niekiedy foliami. Wyróżnia się dwa rodzaje taśm: jest to taśma paroszczelna i paroprzepuszczalna. Taśmę paroszczelną umieszcza się po wewnętrznej stronie okna, a taśmę paroprzepuszczalną po stronie zewnętrznej. Zadaniem pierwszej z nich jest ochrona piany przed wilgocią z domu, a zadaniem drugiej – ochrona piany np. przed opadami deszczu czy śniegu, ale jednocześnie zapewnienie dyfuzji pary wodnej. Bardzo ważne jest to, aby nie pomylić taśm i nie przykleić ich na odwrót! Mogłoby to doprowadzić do poważnych szkód, ale przede wszystkim po prostu zakłóciłoby to prawidłowe funkcjonowanie stolarki okiennej.

Zalety ciepłego montażu okien

Bez wątpienia warto zdecydować się na ciepły montaż okien. Jest to doskonały sposób, by trwale i skutecznie uszczelnić miejsce osadzenia stolarki okiennej. Skutkiem zastosowania ciepłego montażu jest zwiększenie szczelności okien poprzez wyeliminowanie mostków termicznych, a to z kolei prowadzi do ograniczenia kosztów zużycia energii cieplnej w domu czy mieszkaniu. Ciepły montaż okien to także ochrona przed pleśnią i zagrzybieniem, które mogłyby pojawić się wokół ramy okiennej. Kolejna zaleta ciepłego montażu okien to zwiększenie dźwiękoszczelności stolarki okiennej. Ciepły montaż wpływa także korzystnie na trwałość całej konstrukcji.

Wady ciepłego montażu okien

Ciepły montaż okien ma wiele zalet, ale czy można wymienić także jego wady? Bez wątpienia zaliczyć można do nich wyższą cenę – ciepły montaż stolarki okiennej zawsze będzie droższy od klasycznego. Ponadto ciepły montaż jest także bardziej czasochłonny.

Zadaniem ciepłego montażu okien jest osiągnięcie nie tylko lepszego mikroklimatu w domu, ale także zapobieganie wystąpieniu pleśni czy grzybów wokół okna PCV. Pomimo że ta metoda montażu jest dość droga oraz wymaga więcej czasu, warto się na nią zdecydować. Efektem będzie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz uzyskanie trwalszej stolarki okiennej. Nie warto jednak samemu decydować się na wykonanie takiego montażu – wymaga on bowiem precyzji i wiedzy, np. odpowiedniego przyklejenia i dociśnięcia taśm czy prawidłowego oczyszczenia powierzchni ościeża.